INNOWACJA PEDAGOGICZNA PT.: „ MAŁE RĄCZKI MAM, LITERKI PISZĘ SAM”

Utworzono dnia 20.06.2024

Zakres  innowacji:

Innowacją  objęte  były  dzieci w  grupie  mieszanej „Sówki”. Zajęcia  odbywały się  w  ramach  zajęć  dydaktycznych  oraz  w  czasie  przeznaczonym  do  dowolnego  zagospodarowania  przez  nauczyciela.

Założenia  innowacji:

Założeniem innowacji  było rozwijanie małej motoryki, aby przygotować  dzieci do świadomego i chętnego pisania, zarówno po śladzie, jak i samodzielnie. Rysowania szlaczków  literopodobnych i tworzenia własnych skomplikowanych wzorów. Rozpoznawania liter po ich kształcie, rozróżnianie małej i wielkiej litery  oraz  drukowanej i pisanej.

Cele  innowacji:

Cele innowacji  zostały  zrealizowane. Innowacja zapewniła dzieciom rozwój sprawności  motorycznej ze szczególnym  uwzględnieniem  umiejętności pisania szlaczków  literopodobnych i przygotowania do nauki pisania liter w kolejnym etapie nauczania.

Realizacja zadań innowacji:

W  ramach zajęć zostały  zrealizowane następujące zadania.

Dzieci:

-poznały kształt liter  i  nauczyły się je nazywać,

-rozbudziły w sobie chęć „ładnego pisania”,

-dostosowywały napięcie  mięśni ręki  do używanego przyboru,

-zwracały uwagę na prawidłowy chwyt i utrzymanie poprawnej postawy ciała podczas pisania lub rysowania,

-wykształciły w sobie umiejętności potrzebne w kolejnym etapie nauki pisania,

-nabrały motywacji do samodzielnego czytania,

-polepszyły swoje umiejętności grafomotoryczne,

-mają lepszą koordynację oko- ręka,

-nie poddawały się trudnościom i same je pokonywały,

-nauczyły  się  wierzyć we własne umiejętności,

-realizowały innowację na różnych  kartach pracy w zależności od  ich  możliwości,

-poznały różne techniki plastyczne i nauczyły się rozkodowywać obrazki.

Przedszkolaki  uczestniczyły  w zajęciach, podczas których wypełniły 18 kart pracy dostosowanych do ich możliwości.  Każda karta pracy – to kolejna poznana literka. Dzieci miały za zadanie między innymi: rysowanie szlaczków literopodobnych, rozkodowywanie literek poprzez kolorowanie obrazka w określony sposób oraz wypełnianie konturów poznanych liter, wykorzystując różne techniki plastyczne. Przedszkolaki rysowały różne kształty kredkami, stemplowały, malowały farbami i pastą do zębów, wycinały i naklejały różnokolorowe elementy. Wyklejały plasteliną, kuleczkami z bibuły, piórkami,  wełną, a nawet tworzyły wysypywanki z przypraw. Poznały decupage  i pentylizm  i „rzeźbiły” w masie solnej. Zadania  wynikające  z  innowacji  rozwinęły  u  dzieci  poczucie  estetyki  i  sprawiły  dużą  radość  tworzenia.

Opracowała    Barbara  Bugno

INNOWACJA PEDAGOGICZNA PT.: „ MAŁE RĄCZKI MAM, LITERKI PISZĘ SAM”

Utworzono dnia 20.06.2024, 10:05