Zakres innowacji:
Innowacją objęte były dzieci w grupie mieszanej „Sówki”. Zajęcia odbywały się w ramach zajęć dydaktycznych oraz w czasie przeznaczonym do dowolnego zagospodarowania przez nauczyciela.
Założenia innowacji:
Założeniem innowacji było rozwijanie małej motoryki, aby przygotować dzieci do świadomego i chętnego pisania, zarówno po śladzie, jak i samodzielnie. Rysowania szlaczków literopodobnych i tworzenia własnych skomplikowanych wzorów. Rozpoznawania liter po ich kształcie, rozróżnianie małej i wielkiej litery oraz drukowanej i pisanej.
Cele innowacji:
Cele innowacji zostały zrealizowane. Innowacja zapewniła dzieciom rozwój sprawności motorycznej ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności pisania szlaczków literopodobnych i przygotowania do nauki pisania liter w kolejnym etapie nauczania.
Realizacja zadań innowacji:
W ramach zajęć zostały zrealizowane następujące zadania.
Dzieci:
-poznały kształt liter i nauczyły się je nazywać,
-rozbudziły w sobie chęć „ładnego pisania”,
-dostosowywały napięcie mięśni ręki do używanego przyboru,
-zwracały uwagę na prawidłowy chwyt i utrzymanie poprawnej postawy ciała podczas pisania lub rysowania,
-wykształciły w sobie umiejętności potrzebne w kolejnym etapie nauki pisania,
-nabrały motywacji do samodzielnego czytania,
-polepszyły swoje umiejętności grafomotoryczne,
-mają lepszą koordynację oko- ręka,
-nie poddawały się trudnościom i same je pokonywały,
-nauczyły się wierzyć we własne umiejętności,
-realizowały innowację na różnych kartach pracy w zależności od ich możliwości,
-poznały różne techniki plastyczne i nauczyły się rozkodowywać obrazki.
Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach, podczas których wypełniły 18 kart pracy dostosowanych do ich możliwości. Każda karta pracy – to kolejna poznana literka. Dzieci miały za zadanie między innymi: rysowanie szlaczków literopodobnych, rozkodowywanie literek poprzez kolorowanie obrazka w określony sposób oraz wypełnianie konturów poznanych liter, wykorzystując różne techniki plastyczne. Przedszkolaki rysowały różne kształty kredkami, stemplowały, malowały farbami i pastą do zębów, wycinały i naklejały różnokolorowe elementy. Wyklejały plasteliną, kuleczkami z bibuły, piórkami, wełną, a nawet tworzyły wysypywanki z przypraw. Poznały decupage i pentylizm i „rzeźbiły” w masie solnej. Zadania wynikające z innowacji rozwinęły u dzieci poczucie estetyki i sprawiły dużą radość tworzenia.
Opracowała Barbara Bugno