Dzień drzewa

Utworzono dnia 15.10.2021

Dzień  drzewa  wymyślił  w 1872 roku znawca  i  miłośnik  przyrody  Juliusz  Morton.  W  wieku  XX i XXI  zaczęto  obchodzić to  święto w całej  Europie. Tą  wspaniałą  proekologiczną ideę  zaczęły  propagować  organizacje  ekologiczne, nadleśnictwa,  szkoły  i  przedszkola.  W  naszym  przedszkolu  11 października  odbyły  się  zajęcia prowadzone  metodą projektu, związane  z  tematyką  drzew. Dzieci  poznały  budowę  drzewa, wygląd i nazwy  różnych  drzew.  Dowiedziały  się  co się  robi z  drzewa i  jakie  ma  ono  znaczenie  dla człowieka , zwierząt  i całej  przyrody. Przedszkolaki  wykonały  piękne  ludziki  z  materiału przyrodniczego.  Oglądnęły  film  edukacyjny  pt.: „  Bajka  o drzewie,  które  umiało dawać”. Zaraz potem  na dzieci czekali  strażacy,  z  którymi  odwiedziliśmy  najstarsze  drzewa  w  okolicy.  Każde  drzewo otrzymało  swojego  patrona i zostało nazwane  jego imieniem.  Tak  więc jest  teraz  w  Węży:  brzoza -  Liliana, dąb-  Tomek, kasztanowiec -  Kuba,  akacja-  Ewelinka, lipa – Żanetka  oraz  wierzba, która  otrzymała  imię  pani sołtys  Jola. Po  powrocie  na plac  zabaw  nasi goście  dostali  na  pamiątkę  tego  dnia wykonane  wcześniej  ludziki. Dzieci  przygotowały  również  hotel dla  owadów  zapylających, a  same  mogły  rozsmakować  się w owocach, które  dają  nam  oczywiście - drzewa.

Oprac. B. Bugno

Dzień drzewa