Andrzejkowe wróżby

Utworzono dnia 06.12.2022

Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się , aby dowiedzieć się jaka będzie ich przyszłość. Młodzi chłopcy , ciekawi co ich spotka zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię  imienin Katarzyny, które przypadają 25 listopada. I tak też było w naszej szkole, wszyscy chcieli dowiedzieć się co ich czeka za jakiś czas.
   W klasach I- III zabawy andrzejkowe zostały zorganizowane w poniedziałek 28 listopada  2022 r. (kl. II) i w środę 30 listopada ( kl. I i III ).
Andrzejki są okazją do dobrej zabawy, pobudzają wyobraźnię dzieci, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości, przenieść w świat marzeń i fantazji.
 Najpierw  nauczyciele przekazali dzieciom informacje dotyczące tradycji zabaw  andrzejkowych, a potem przystąpiliśmy do zabaw, które przebiegały w atmosferze wróżb i magii. Dzieci mogły wyczytać z kart, jaka czeka ich przyszłość, jak będzie miała na imię przyszła sympatia, jaki zawód zdobędą w przyszłości, czy będą bogaci lub gdzie wybiorą się w podróż. Oczywiście nie mogło zabraknąć lania wosku i prób odczytania przyszłości z cienia na ścianie odlanej figurki z wosku . Do tego dzieci brały udział w zabawach ruchowych przy muzyce i częstowały się przekąskami przygotowanymi przez rodziców.
  Zabawy i radości było wiele. Czas pełen atrakcji przebiegał szybko w miłej i ciepłej atmosferze.

Opr. Krystyna Tracz

Andrzejkowe wrożby