Mikołajkowe czytanie

Utworzono dnia 07.12.2023

6 grudnia w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Ścinawie Małej odbyło się „Mikołajkowe czytanie”. Tego dnia od rana dzieci świętowały mikołajki. Do szkoły przyszły odświętnie ubrane, z czerwonymi czapkami na głowach. Najpierw odwiedził nas Święty Mikołaj, a następnie klasy 1-3 uczestniczyły w        głośnym czytaniu. Tym razem jednak nie w wykonaniu wychowawców, ale dzieci. Koleżanki i koledzy czytali wiersze, opowieści i bajki na głos, które czytane głośno mają wiele korzyści dla naszego rozwoju umysłowego. Rozwijają umiejętności językowe, widzimy, słyszymy i mówimy, dzięki czemu lepiej zrozumiemy czytany tekst. Dodatkowo głośne czytanie rozwija umiejętność koncentracji                        i skupienia. Często czytając na głos angażujemy się emocjonalnie, przez co rozwijamy nasze emocje. Poprzez czytanie rozwijamy wyobraźnię, poszerzamy wiedzę o świecie, wzbogacamy słownictwo.

Podczas „Mikołajkowego czytania”, dzieci miały możliwość rozwoju umiejętności współdziałania                   w grupie, rozwoju postaw koleżeńskich i wzajemnej życzliwości, wzmocnienia swojej pewność siebie. Przeczytały bajkę o Świętym Mikołaju i o prezentach, które rozdaje dzieciom. Razem odpowiadały na pytania postawione do tekstu przez nauczyciela, a także znalazły odpowiedź na pytanie: Jaki jest morał bajki? Pomiędzy bajkami uczniowie wzięli udział w zabawach- uczestniczyły w zabawie ruchowej do piosenki „Zima, zima, zima, pada, pada śnieg” oraz odpowiadały na zagadki.

Wszyscy uczniowie byli bardzo skupieni. Panowała wesoła, miła atmosfera. Ten dzień bardzo podobał się dzieciom.

Oprac. Iwona Goluch

Mikołajkowe czytanie