Pomagaj każdemu- to dobra rada, odmawiać nie wypada

Utworzono dnia 25.04.2024

Za nami pierwszy dzień Tygodnia Kultury Zdrowotnej pod hasłem ,,Pomagaj każdemu- to dobra rada, odmawiać nie wypada”. Uczniowie wzięli udział w pokazach pierwszej pomocy przedmedycznej, którą przeprowadzili strażacy z pobliskiej jednostki OSP. Podczas zajęć uczniowie mogli  nauczyć się jak udzielać osobie poszkodowanej pierwszej pomocy oraz przećwiczyć resuscytację. Ponadto poznali podstawowy sprzęt, który posiadają strażacy jadąc do wypadku. Główna zasada pierwszej pomocy brzmi: „nie szkodzić”. Osoba pomagająca powinna zadbać o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i poszkodowanego oraz chronić osoby znajdujące się w pobliżu. W związku z tym początkowe czynności, jakie należy podjąć, to dokładna ocena sytuacji i wyeliminowanie zagrożeń. Bardzo ważną rolę odgrywa zabezpieczenie miejsca udzielania pierwszej pomocy i stosowanie środków ochrony osobistej typu maseczka do sztucznego oddychania czy jednorazowe rękawiczki.    Według obowiązujących w Polsce regulacji prawnych w przypadku bycia świadkiem sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu drugiej osoby istnieje obowiązek niezwłocznego podjęcia czynności ratunkowych. Dlatego tak ważne jest już od najmłodszych lat wpajać chęć niesienia pomocy drugiej osobie.

Pomagaj każdemu- to dobra rada, odmawiać nie wypada

Utworzono dnia 25.04.2024, 08:33