W drugim półroczu roku szkolnego 2024/2025 uczniowie klasy II ZS-P w Ścinawie Małej przystąpili do realizacji projektu " Zdrowo jem, więcej wiem". Nasz klasa przyjęła nazwę Ścinawskie Boróweczki. Do wykonania mieliśmy 5 zadań:
- Lekcja: " Słone i słodkie przekąski"
- Lekcja: "Płyną statki z bananami"
- Konkurs: " Opowieść o zdrowych słodyczach"
- Forum: " Słodkie życie"
- Dzielimy się wiedzą: Przekąski i pochodzenie żywności
W pierwszym zadaniu pomogliśmy kosmicie - Ufikowi ułożyć zdrowe menu na jego przyjęcie urodzinowe. W tym celu sprawdziliśmy czy wszystkie produkty, które dzieci chcą zaproponować są zdrowe, szczególną uwagę zwracając na zawartość w nich soli i cukru. Dowiedzieliśmy się jaka jest maksymalna ilość soli i cukru zalecana w codziennej diecie dziecka. Dzieci z dużym zainteresowaniem przeliczały gramy cukru i soli zawarte w różnych przekąskach na łyżeczki ( 1 łyżeczka =ok.5g ). Okazało się, że nasze ulubione przekąski wcale nie są zdrowe. Pani pielęgniarka szkolna przypomniała nam jak wygląda piramida zdrowia i jak powinien wyglądać jadłospis dziecka. Wyposażeni w taką wiedzę mogliśmy wykonać prace plastyczne z jadłospisem zawierającym zdrowe przekąski. Drugie zadanie " Płyną statki z bananami" rozpoczęliśmy od wykonania statków z papieru techniką origami i ozdobieniu ich. Następnie uczyliśmy się piosenki . W dalszej części dzieliliśmy produkty na uprawiane w Polsce i za granicami. Podczas ćwiczeń z wykorzystaniem mapy świata odczytywaliśmy nazwy państw, z których pochodzą warzywa i owoce. Uczniowie podczas zajęć mieli odpowiedzieć na pytanie: Które owoce i warzywa należy wybierać – polskie czy zagraniczne? Trzeba przyznać, że pomysły dzieci w tym względzie były bardzo trafne. Na zakończenie tworzyliśmy Kodeks Mądrego Klienta. Ścinawskie Boróweczki w trakcie realizacji zadań projektowych dzieliły się zdobytą wiedzą nt. wpływu różnych przekąsek na nasze zdrowie z dziećmi z klasy I i III. Dzieci z klasy II przekazały koleżankom i kolegom wiele istotnych informacji, które zdobyły podczas realizacji projektu „ Zdrowo jem, więcej wiem”. Ponieważ potrafimy już wybierać na przekąski zdrowe zamienniki, poczęstowaliśmy naszych gości : orzechami i suszonymi owocami, zasponsorowanymi przez naszych rodziców. Wykonaliśmy również dużo prac plastycznych, które teraz zdobią korytarz naszej szkoły.
Myślę, że główny cel projektu, czyli wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez edukację na temat zdrowego żywienia i wpływu diety na zdrowie, a także podkreślenie roli aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej został zrealizowany i przyczyni się do tego, że dzieci chociaż trochę zaczną zastanawiać się nad wyborem właściwych przekąsek dla siebie.
Wych. klasy II
Krystyna Tracz